Kentucky Derby Festival® Foundation Student Art Contest Presented by The Fillies, Inc.

Click here to download the application

CLICK HERE TO VIEW THE STUDENT ART CONTEST CRITERIA

 

The Kentucky Derby Festival Foundation Student Art Contest Presented by The Fillies, Inc. is open to students from public, private and parochial schools in all Kentucky counties, as well as Clark and Floyd counties in Indiana are invited to participate. Students who are not enrolled in art classes at their school may also create artwork at home, but entries must still follow all contest criteria and be submitted by the school.

Community art professionals serve as judges, awarding the winners of five divisions with medallions, certificates, and a Kentucky Derby Festival Student Art Contest Winner’s Pin. First-place winners also receive a 2016 Derby Festival framed poster and get to ride in the 2016 Republic Bank Pegasus Parade.

 

 

Division A:  Kindergarten & 1st Grade

 
1st Place:  Lia Knowles– Breckinridge-Franklin Elementary Teacher: Sarah Maxwell Miller
2nd Place:  Robert Bentley– Breckinridge Franklin Elementary Teacher: Sarah Maxwell Miller
3rd Place:   Andrew Hastings– St. Margaret Mary Teacher: Amy Burch
Honorable Mention:  Colby Ta– St. Nicholas Elementary Teacher: Alice Orange
Honorable Mention:  Dereon Bryant– Rangeland Elementary Teacher: Christa Hudson
Honorable Mention: Savanna Edghill – Breckinridge Franklin Elementary Teacher: Sarah Maxwell Miller
 

Divison B: 2nd & 3rd Grades

1st Place:  Bianca Phoenix– Breckinridge Franklin Elementary Teacher:  Sarah Maxwell Miller
2nd Place:  Kristen Simon – St. Margaret Mary Teacher:  Amy Burch
3rd Place:  Thea Simon – Breckinridge Franklin Elementary Teacher: Sarah Maxwell Miller
Honorable Mention:  Isabella Etdgill– Breckinridge-Franklin Elementary Teacher: Sarah Maxwell Miller
Honorable Mention: Erin Jacobs – Rangeland Elementary Teacher: Christa Hudson
Honorable Mention: Yaretzy Garcia Sanchez—Rangeland Elementary Teacher: Christa Hudson

 

-more-

 

 

 

 

Page 2

Student Art Winners

 

Division C:  4th & 5th Grades
1st Place:  Yejun Kim – Breckinridge-Franklin Elementary Teacher: Sarah Maxwell Miller
2nd Place:  Sam Yauwanta – Breckinridge Franklin Elementary Teacher: Sarah Maxwell Miller
3rd Place:  Hadley Klusman – St. Agnes Teacher: Laura Dant
Honorable Mention: Viktor White– Price Elementary Teacher: Emily Jarboe
Honorable Mention:  Takeiyah Conn – Rangeland Elementary Teacher: Christa Hudson
Honorable Mention: Gabriella Shiffman– Breckinridge Franklin Elementary Teacher: Sarah Maxwell Miller
Division D:  6th – 8th Grades
1st Place:  Deklyn DeSpain– Jefferson County Traditional Middle Teacher: Sue Hall
2nd Place:  Carolyn Siegenthaler –St. Francis School Teacher: Alex Taylor
3rd Place:  Brelayne Clutts – Bluegrass Christian Academy Teacher: Sandy Carwile
Honorable Mention:  Charley Wise– Jefferson County Traditional Middle Teacher: Sue Hall
Honorable Mention:  Alethia Boswell – Highlands Latin School Teacher: Janice Murdoch
Honorable Mention:  Mollie Ulrich – St. Gregory School Teacher: Anita Rummage
 

Division E:  9th – 12th Grades

1st Place:  Brittany Wiseman–Spencer County High School Teacher: Brooke Mattingly
2nd Place:  Madison Denham- Spencer County High School Teacher: Brooke Mattingly
3rd Place:  Nora Miodrag–J. Graham Brown School Teacher: Laura Sebastian
Honorable Mention:  Alayna Conard – J. Graham Brown School Teacher: Laura Sebastian
April 20 - April 30
April 27 - April 29
April 27 - May 5
April 27 - May 5