6/27/2014 – ART GALLERY TO SHOWCASE WINNING ARTWORK CREATED BY LOCAL STUDENTS

June 27, 2014. Louisville, KY.  Beginning next week, winning artwork created by local students will be on display at the Huff Gallery at Spalding University.  The special exhibit opens on Tuesday, July 1st, with the opening reception scheduled from 4 p.m. – 6 p.m. that evening.  The pieces are from the Kentucky Derby Festival Foundation Student Art Contest presented by Kentucky School of Art.  More than 30 Kentuckiana students from grades K-12 were selected as winners in the annual spring competition. 
 
A panel of local artists selected the winners.  Of the hundreds of entries, the most popular themes among the winning artwork this year were Derby Festival, the U.S. Bank Great Balloon Race, Republic Bank Pegasus Parade, and Thunder Over Louisville. Seven students from Breckinridge-Franklin Elementary under the direction of Sarah Maxwell Miller had winning entries. There were six winners from the Catholic school system.
 
The winning artwork will be on display July 1 – August 1 at the Huff Gallery at Spalding University. The Festival has offered this opportunity for area students to showcase their creative skills since 1977.
 
Kentucky School of Art at Spalding University is the presenting sponsor of this year’s event. 
 
 
Division A:  Kindergarten & 1st Grade
 
1st Place:  Zander Massey – Breckinridge Franklin Elementary
Teacher: Sarah Maxwell Miller
2nd Place:  Analin McCray – Breckinridge Franklin Elementary
Teacher: Sarah Maxwell Miller
3rd Place:   Assyria Stone – Breckinridge Franklin Elementary
Teacher: Sarah Maxwell Miller
Honorable Mention:  Paula Perez – Rangeland Elementary
Teacher: Christa Hudson
Honorable Mention:  Erin Jacobs – Rangeland Elementary
Teacher: Christa Hudson
Honorable Mention: Lilliana Forman – Carter Traditional Elementary
Teacher: Victoria Hernandez
 
Divison B: 2nd & 3rd Grades
 
1st Place:  Dionna Young – Breckinridge Franklin Elementary
Teacher:  Sarah Maxwell Miller
2nd Place:  Addison Glasscock – Breckinridge Franklin Elementary
Teacher:  Sarah Maxwell Miller
3rd Place:  Johnathan Kennedy – Cochran Elementary
Teacher: Angela Kaufman
Honorable Mention:  Tristan Newland – Norton Elementary
Teacher: Laura Guissinger
Honorable Mention:  Jerrica Butler – Norton Elementary
Teacher: Laura Guissinger
Honorable Mention:  Danielle DeMuth – Norton Elementary
Teacher: Laura Guissinger
 
Division C:  4th & 5th Grades
 
1st Place:  Te’Azhia Mobley – Breckinridge-Franklin Elementary
Teacher: Sarah Maxwell-Miller
2nd Place:  Johnathon Tinker  – Price Elementary
Teacher: Emily Jarboe
3rd Place:  Jayela Davis – Price Elementary
Teacher: Emily Jarboe
Honorable Mention: Maddie Ford – Notre Dame Academy
Teacher: Tamara Ware
Honorable Mention:  Rhonyia Smith-Dew  – Price Elementary  
Teacher: Emily Jarboe
Honorable Mention: Barbie Simpson  – Breckinridge-Franklin Elementary
Teacher: Sarah Maxwell Miller
 
 
Division D:  6th – 8th Grades
 
1st Place:  Ilynd Robinson – Jefferson County Tradition Middle
Teacher: Sue Hall
2nd Place:  Lucy Custer – Barrett Middle School
Teacher:
3rd Place:  Cora Kirby – Meyzeek Middle School
Teacher:  Laura Dahl
Honorable Mention:  Breanna Ashely – Farnsley Middle School 
Teacher: John Muench, Sr.
Honorable Mention:  Bethany Hintz – Jefferson County Traditional Middle 
Teacher: Sue Hall
Honorable Mention:  Savannah Bloom – St. Stephan Marthr School
Teacher: Jared Hulstine
 
Division E:  9th – 12th Grades
 
1st Place:  De’Sean Isom – Pleasure Ridge Park
Teacher: Cheryl Wilhoit
2nd Place:  Chelsea Beinlein – Mercy Academy
Teacher: Jean Belvoix
3rd Place:  Hannah Bowden – Atherton High School
Teacher: Rachel Gibbs
Honorable Mention:  MacKenzie Esterle – Louisville Male High 
Teacher: Elizabeth Berry
Honorable Mention: Kaitlin Banta – Mercy Academy
Teacher: Jean Belvoix
Honorable Mention: Stephanie Fultz – Pleasure Ridge Park
Teacher: Cheryl Wilhoit
 
 
Division F:  Computer Division
 
1st Place:  Justin Wikulec – St. Michael
Teacher: Tiffany Whelan
2nd Place:  Sydney Rivette – St. Michael
Teacher: Tiffany Whelan
3rd Place:  Meredith Barnes – St. Agnes
Teacher: Laura Dant
April 17 - April 17
April 23 - April 25